Můj první švihadlový workshop, aneb jak jsem děti začala učit skákat přes švihadlo

Od března do srpna 2022 jsem odučila přes 80 hodin na různých švihadlových workshopech v Praze a okolí — učila jsem na workshopech pro děti ze švihadlových kroužků, na letních táborech pro děti i na základních školách. Ale první škola, ve které jsem dětem ukazovala, jak správně skákat přes švihadlo, leží překvapivě na jednom malém ostrůvku v Indickém oceánu a z Prahy je vzdálena 7500 km.

Balím si švihadlo na Maledivy

Myslím, že je to celkem zajímavý příběh, proto jsem se rozhodla věnovat mu celý článek. Díky souhrnu náhod jsem v listopadu 2021 seděla v letadle a směřovala na pár dní na Maledivy — na ostrovní stát v tropickém pásmu. V kufru jsem měla kromě plavek samozřejmě i švihadlo — moji nezbytnou cestovní výbavu. A naštěstí jsem nezabalila jen jedno, ale i několik kusů navíc, protože člověk nikdy neví, kdy se mu taková věc na cestách bude hodit, že?

Neměli jsem namířeno do turistického resortu, kterými Maledivy oplývají,  ale v plánu bylo navštívit tři obydlené ostrovy, kde žijí převážně místní obyvatelé. A na jednom z nich jsme při procházce zahlédly něco, co okamžitě upoutalo naši pozornost — děti skákající přes švihadlo při hodině tělocviku na dvoře místní školy. 

Chviličku jsme stály za plotem (tvrdé Y je tu správně — v tu chvíli jsme tam byly samé holky), dění na školním dvorku pozorovaly a váhaly, jestli se hodí, aby evropské návštěvnice oslovily místního učitele s dlouhým tmavým vousem a nabídly mu, že jeho žáky a žákyně něco naučí. Ale láska ke švihadlu a touha potěšit děti byla silnější než obava, že se prohřešíme proti místním tradicím. Jestli jsme se prohřešily nebo ne dodnes nevíme, ale v každém případě učitel řekl, že bude rád, když přijdeme druhý den.

Vedu svůj první workshop

Tak jsme dorazili (tentokrát už i s mým tátou) a strávili s dětmi skvělý čas. Na chvilku přerušily vyučování všechny třídy a přišly se podívat, co se dá se švihadlem dělat.

Jako obvykle se mezi dětmi našli opravdu zapálení skokani a skokanky. S několika z nich jsme se pak setkali i následující dny a trénovali na místech, kde ostatní turisté posedávali, slunili se a nasávali přírodní krásy.

I když podívat se na tropické souostroví s bílými plážemi a teplým oceánem plným různých zajímavých živočichů byl opravdu zážitek, stejně milé jsou mé vzpomínky na naše švihadlová setkání s dětmi z ostrova. Bylo hezké, že jsem je mohla něco naučit, a tak dostala příležitost se s nimi i více seznámi a popovídat si o jejich životě. A věřím, že i já jsem kromě korálkového švihadla na Maledivách zanechala dobrou vzpomínku.

 

Chcete se i vy ode mě naučit naučit nějaké švihadlové triky a parádní (pře)skoky? Mám pro vás připravených spoustu podrobných video návodů, které jsem rozdělila do různých balíčků/kurzů — stačí si jen vybrat.