Jak snadno naučit děti skákat přes švihadlo

švihadlo pro děti

V dřívějších dobách se většina dětí naučila skákat přes švihadlo venku s kamarády. Dnes už děti na hřištích a ulicích tolik času netráví, ale byla by škoda, aby se se švihadlem nenaučily. Skákání přes švihadlo je zdravé a zábavné. Člověk si při něm posílí celé tělo a zlepší koordinaci.

Proto jsem pro vás připravila

  1. stručný návod, jak s dětmi začít a na co si dát pozor — viz článek níže

  1. podrobný e‑book s přehlednými video ukázkami, kde vám krok po kroku ukážu, jak s dětmi trénovat a co vše s nimi můžete na začátku dělat.

E‑book si můžete pořídit zde: 10+2 tipů a aktivit, jak naučit děti skákat přes švihadlo

Jaké švihadlo pro děti vybrat?

Pokud chcete dětem skákáním ulehčit, vyhnula bych se nejlevnějším supermarketovým švihadlům a pořídila nějaké kvalitnější — buď korálkové nebo alespoň těžší lanové.

Obyčejná švihadla, která znáte z dětství a z hračkářství, mívají sice občas roztomilé rukojeti, ale jsou příliš lehká a dětem se s nimi bude špatně točit, protože lanko téměř necítí. A je škoda, aby kvůli nevhodnému švihadlu na tento (ne)obyčejný předmět zanevřely.

Více o korálkových švihadlech se dozvíte zde.

Jak nastavit délku švihadla?

U dospělých se doporučuje délka po prsa nebo do podpaží, hodně záleží na vašich zkušenostech.

Menším dětem můžete švihadlo nechat klidně delší — třeba až po ramena. Usnadní jim to učení prvních přeskoků. A až jim skákání půjde lépe, můžete švihadlo zkrátit.

Jak na první přeskoky?

První věc, kterou se děti musí naučit, ještě než začnou skákat, je přehodit samotné švihadlo přes hlavu. Doporučuji začít s touto lehkou aktivitou. Děti v klidu stojí, švihadlo mají za sebou, přehodí ho před sebe a překročí (nebo přeskočí).

Po té, co zvládnout tento první krok, je třeba vytvrvat, než se pohyb stane plynulý.

A až švihadlo budou trochu více ovládat, můžete začít vylepšovat techniku. Nevíte jak? Mrkněte na můj video návod.

skákání přes švihadlo děti

Zábavné aktivity se švihadlem

Bylo by škoda zůstat u pouhého přeskakování švihadla. I když se švihadlem začínáte, existují další způsoby, jak se se švihadlem bavit. A zároveň posilovat tělo.

Můžete skákat snožmo s meziskokem nebo bez. Můžete skákat koníčka, u kterého nohy střídáte na každou dobu. Děti také rády se švihadlem běhají — v tomto případě švihadlo přeskakují stále tou samou nohou.

Další možností jsou aktivity ve více lidech. Můžete skákat ve dvou s jedním švihadlem. Když budete tři nebo více, určitě vyzkoušejte známou hru, kdy dva lidé se švihadlem točí a ostatní švihadlo podbíhají nebo přeskakují. K tomu nepotřebujete žádné speciální extra dlouhé lano. Krásně si vystačíte se švihadlem pro dospělého člověka.

Jak děti pro skákání přes švihadlo nadchnout?

Asi vám nejde pouze o to naučit děti přes švihadlo skákat, a pak si odškrtnout “Splněno”. Švihadlo je skvělá sportovní pomůcka, která vašim dětem pomůže posílit tělo, zlepšit koordinaci a zažít spoustu legrace, pokud se k ní ovšem budou vracet.

Jak tedy děti pro skákání přes švihadlo nadchnout? Skákejte s nimi, zapojte celou rodinu. Možná si i prarodiče rádi zavzpomínají, jak v mládí venku skákali se svými kamarády.

Vezměte s sebou švihadlo ven na procházku. Pořiďte si alespoň jedno navíc pro návštěvy a kamarády. Skákání přes švihadlo je zábava a ve více lidech ještě mnohonásobně větší.

 

Naučte se nějaké švihadlové triky. Ve svých videích triky pomalu a podrobně ukazuji a vysvětluji, tak aby je zvládl opravdu každý. Tak neváhejte a pusťte se do skákání.

10+2 tipů a aktivit, jak naučit děti skákat přes švihadlo

ebook jak naučit děti skákat přes švihadlo

Chcete se dozvědět více? Pořiďte si můj podrobný e‑book 10+2 tipů a aktivit, jak naučit děti skákat přes švihadlo.

Kromě psaných instrukcí v něm dostanete i přístup k videu, kde vám krok po kroku ukážu, jak s dětmi trénovat a co všechno s nimi můžete na začátku vyzkoušet.

Cena e‑booku s video návodem je 290 Kč včetně DPH.

Proč je e‑book placený? Protože:

=

mi stálo nějaký čas ho vytvořit, natočit video a vše pěkně sestříhat

=

si myslím, že když do návodu investujete, budete více motivováni ho využít, a tím pádem je větší šance, že se do skákání s dětmi opravdu pustíte

=

mi vydělané peníze umožní věnovat se švihadlům a tvořit pro vás hodnotný obsah.

Kdo jsem?

Vendy Petřinová

Jmenuji se Vendy a když zrovna nestuduji a nestříhám švihadlová videa, tak sportuji — běhám, chodím na dlouhé procházky a samozřejmě skáču přes švihadlo.

Zatímco hodně lidí během covidu zlenivělo, já jsem venku skákala a učila se různé švihadlové triky, až jsem se proskákala k 1. místu na Mistrovství ČR ve freestyle. V létě mě pak čeká Mistrovství Evropy v Rope skippingu, kde budu reprezentovat Českou republiku.

Sice nemám vzhledem ke svému věku ještě žádný trenérský kurz, ale mám doma tři mladší sestry, které také přes švihadlo skáčou. Díky nim jsem měla možnost zblízka pozorovat, jak vypadají švihadlové začátky a co dobře funguje.

Máte nějaké otázky? Neváhejte mi napsat na vendy@SvihadloNeniNuda.cz