Přeskočit švihadlo není příliš těžké a pravděpodobně to většina dospělých zvládne. Pokud se ale chcete skákání přes švihadlo více věnovat — buď trénovat fyzičku nebo se učit zábavné a zajímavé triky, měli byste znát správnou techniku skákání. V tomto článku se podíváme, jak správně skákat přes švihadlo snožmo.
Správná technika skákání přes švihadlo je velmi důležitá hned z několika důvodů:
- Nesprávnou technikou skákání byste mohli některé části těla neúměrně zatěžovat, a tím pádem svému tělu spíše ublížit než mu prospět. A to přece nechcete.
- Správnou technikou skákání přes švihadlo předejdete případným zraněním.
- Při správné technice skákání dosáhnete daleko lepších výsledků a skákání vás tedy bude více bavit.
- Budete se schopni pak také naučit i daleko více různých triků a zábavných skoků.
Rozdělíme si skákání na 2 časti. Nejdříve vám vysvětlím, jak správně točit rukama, a poté se podíváme na nohy.
Co dělají při skákání přes švihadlo ruce
Při jednoduchých přeskocích je důležité, abyste netočili celýma rukama. Rameno a horní část ruky mějte podél těla a příliš s nimi nehýbejte. Ruce máme pokrčené v loktech, určitě nemějte ruce celé natažené. Švihadlem točí hlavně zápěstí. Předloktí mějte mírně do strany, určitě ne v pravém úhlu. Švihadlo se nesnažte držet zbytečně křečovitě, ale zkuste mít celé ruce uvolněné.
Je to moc informací najednou? Možná vám to bude jasnější, když se podíváte na video návod
Skákání přes švihadlo je překvapivě hlavně o rukou. Pokud se chcete později učit dvojšvihy a případně i trojšvihy, je důležité, abyste uměli správně točit, jelikož tam pracují hlavně zápěstí. To, jak vysoko vyskočíte, není nejpodstatnější.
Co dělají při skákání přes švihadlo nohy
Nohy samozřejmě skáčou ?, ale pojďmě si říct, jak vysoko skákat, kdy vyskočit a jakým způsobem se odrážet a dopadat.
Mnoho lidí, kteří se švihadlem začínají, mají tendenci skákat zbytečně vysoko. Pokud jste úplný začátečník, je to přirozené, a po nějaké době pravděpodobně začnete automaticky vyskakovat níže a níže, jelikož zjistíte, že je to o mnoho lehčí a méně namáhavé. Přesto je ale dobré o tom vědět a občas se zkontrolovat.
Při jednoduchých skocích přes švihadlo stačí vyskočit opravdu minimálně. To, že musíte vyskočit vysoko, abyste švihadlo přeskočili, je pouze pocit. Švihadlo je velmi tenké, a stačí proto vyskočit maximálně několik centimetrů.
Na co si dát při skákání přes švihadlo pozor?
U dětí často vídám, že vyskakují již v momentě, kdy začínají točit rukama. To je příliš brzo a důsledkem je to, že musí vyskočit vysoko, aby pod nimi stihlo švihadlo projít. Máte však dost času a úplně stačí vyskočit až v momentě, kdy švihadlo vidíte před sebou. Vyskakováním příliš vysoko se nejen brzy unavíte, ale kotníky a kolena vám za to určitě také nepoděkují ? O dětech a švihadle více v mém e‑booku 10+2 tipů a aktivit, jak naučit děti skákat přes švihadlo
Ještě zmíním, jak vyskakovat a dopadat. Odrážet se i dopadat byste měli co nejjemněji a ideálně na špičky, určitě ne na paty či na celá chodidla. Při vyskakování můžete mírně pokrčit kolena dozadu, avšak v žádném případě nemějte nohy propnuté a špičky směrem nahoru. Opět to názorně ukazuji ve svém videu Jak na správnou techniku skákání a jaké švihadlo vybrat.
V některém z následujících článků se budu věnovat tomu, jak správně skákat “koníček” v angličtině znám jako alternate foot step nebo speed. Při něm se nohy na rozdíl od skákání snožmo střídají.
Přeji hodně úspěchu se švihadlem ? Chcete-li se mě na něco zeptat tak neváhejte a napište mi na vendy@svihadloneninuda.cz
Můžete se inspirovat na mých IG účtech. První je pro zapálené skokany - RopeAintLame a druhý pro ty, co se švihadlem začínají — SvihadloNeniNuda